Hjälporganisationer - Lista

Att hitta alla hjälporganisationer verksamma i Sverige är inte det lättaste. Men här kommer en diger lista på de flesta! Alla säger att de sätter människan i centrum. Vissa organisationer skickar sina resurser direkt till de behövande medan andra gör viktiga preventiva insatser. Man kan vara säker på att oavsett om de är av nationell eller internationell karaktär så granskas alla organisationer nedan av Svensk Insamlingskontroll och har därefter fått ett 90-konto. Notera också att många organisationer ansluter sig till Frivilligorganisationernas Insamlingsråd, FRII. Klicka vidare på webbadressen intill organisationsnamnet nedan för mer information. Bilda dig en egen uppfattning - Välj med omsorg och ta reda på så mycket du kan om respektive organisation innan du väljer att ge ett bidrag till fattiga och de behövande i världen.

  1. A World of Friends www.aworldoffriends .se
  2. ABC - Aktiva insatser för människa och miljö www.abcsweden.org
  3. Action Aid International Sweden www.actionaid.se
  4. African Care & School www.africancare.se
  5. Afrikagrupperna www.afrikagrupperna.se
  6. ALEF, Adult Learning and Empowerment Fund www.alef.org
  7. Allm. Sjukhusets i Malmö stiftelse för bekämp. av cancer www.mascancerstiftelse.se
  8. Amalgamskadefonden www.amalgamskadefonden.se
  9. Amazonasföreningen i Härryda www.amazonasföreningen.se
  10. Amnesty International, svenska sektionen www.amnesty.se
  11. Assyrier utan Gränser www.awbswe.se
  12. Astma- och Allergiförbundet astmaoallergiforbundet.se
  13. Athi Lugnås Friends www.athi.se
  14. Autism & Aspergerförbundet www.autism.se
  15. Barn i Fokus Insamlingsstiftelse www.barnifokus.se
  16. Barn i Nöd - Insamlingsstiftelsen Svensk Internationell Barnhjälp www.barninod.com
  17. Barncancerfonden www.barncancerfonden.se
  18. Barncancerfonden Mellansverige www.barncancerfonden.se/mellansverige
  19. Barncancerfonden Norra www.barncancerfonden.se/norra
  20. Barncancerfonden Stockholm Gotland www.barncancerfonden.se/stockholm
  21. Barncancerfonden Södra www.barncancerfonden.se/sodra
  22. Barncancerfonden Västra www.barncancerfonden.se/vastra
  23. Barncancerfonden Östra www.barncancerfonden.se/ostra
  24. Barnen Framför Allt - Adoptioner www.bfa.se
  25. Barnens Guldkant www.barnensguldkant.se
  26. Barnens Hopp www.barnenshopp.org
  27. Barnfondens Insamlingsstiftelse www.barnfonden.se
  28. Barnkraft www.barnkraft.se
  29. Bharat Indien-Bistånd www.bharat-bistand.org
  30. Biståndsföreningen Sri Lankas Barns Vänner www.slbv.se
  31. Blekinge Cancerförening Kungsljuset www.kungsljuset.nu
  32. BLLF Sweden www.bllf.se
  33. BRIS - Barnens Rätt i Samhället www.bris.se
  34. Brottsofferjourernas Riksförbund www.brottsofferjouren.se
  35. Bröstcancerföreningarnas Riksorganisation BRO www.bro.org.se
  36. Cancerfonden - Riksföreningen mot cancer www.cancerfonden.se
  37. Cancerföreningen Gävleborg www.cancerforeningen.se
  38. Cancerföreningen i Stockholm, Radiumhemmets forskningsfonder www.rahfo.se
  39. Cancerhjälpen www.cancerhjalpen.se
  40. CancerRehabFonden www.cancerrehabfonden.se
  41. Care for Life Ideella Förening www.careforlife.se
  42. Centrum för rättvisa, en insamlingsstiftelse  www.centrumforrattvisa.se
  43. Chinland Development & Research Society www.cdrs.se
  44. Civil Rights Defenders www.civilrightsdefenders.org
  45. Clowner utan Gränser www.skratt.nu
  46. Clownronden ideell förening www.clownronden.se
  47. Compassion Sverige www.compassion.se
  48. Convictus www.convictus.org
  49. Demokrati och Mänskliga Rättigheters Förbund www.iran-demokrati.se
  50. Den Helige Savas Barnfond i Skandinavien www.savasbarnfond.com
  51. Diakonia www.diakonia.se
  52. Drivkraft Malmö ideel förening www.drivkraftmalmo.se
  53. ECPAT Sverige www.ecpat.se
  54. Equmeniakyrkan www.equmeniakyrkan.se
  55. Erikshjälpen, Insamlingsst. Farbror Eriks barn & hjälpverksamhet www.erikshjalpen.se
  56. Ersta Diakonisällskap www.erstadiakoni.se
  57. Evangeliska Fosterlandsstiftelsen www.efs.nu
  58. Evangeliska Frikyrkan www.efk.se
  59. Flickors utbildning i Kamerun www.flickorsutbildningikamerun.org
  60. Folk & Språk www.folk.se
  61. Forum - idéburna organisationer med social inriktning www.socialforum.se
  62. Forum Syd www.forumsyd.org
  63. Framtidsjorden www.framtidsjorden.se
  64. Frisk och Fri - Riksföreningen mot ätstörningar www.friskfri.se
  65. Frälsningsarmén www.fralsningsarmen.se
  66. FUB, Riksförbundet för utvecklingsstörda barn, ungdomar och vuxna www.fub.se
  67. FVBU, Föreningen för Vård och Fostran av barn och ungdom www.fvbu.se
  68. Förbundet Blödarsjuka i Sverige, FBIS www.fbis.se
  69. Föreningen Afrikas Barn, FAB www.afrikasbarn.se
  70. Föreningen Blomsterfonden www.blomsterfonden.se
  71. Föreningen Emmaus Björkå www.emmausbjorka.se
  72. Föreningen Emmaus Åkvarn-Björkå www.emmaussolidaritet.se
  73. Föreningen För Barnens Bästa www.ffbb.se
  74. Föreningen för Fairtrade www.fairtrade.se
  75. Föreningen för gatubarn i Nepal www.gatubarnnepal.net
  76. Föreningen Göteborgs Räddningsmission www.raddningsmissionen.se
  77. Föreningen Hand in Hand www.handinhand.nu
  78. Föreningen Hassela Helpline www.hasselahelpline.se
  79. Föreningen Lettlands Vänner www.lettlandsvanner.se
  80. Föreningen Lilla Barnets Fond www.lillabarnet.se
  81. Föreningen Linnéahuset www.linneahuset.se/linneahuset/
  82. Föreningen Mutomoprojektet www.mutomo.se
  83. Föreningen Ny Gemenskap www.nygemenskap.org
  84. Föreningen Omsorgsjul-Hemlösa i Norrköping www.omsorgsjul.se
  85. Föreningen Palmeras Vänner www.palmerasvanner.se
  86. Föreningen Vänortsbarn www.vanortsbarn.se
  87. Föreningen Yari www.yari.nu
  88. Föreningsalliansen Gnosjö Hjälper www.gnosjohjalper.se
  89. Föräldralösa barn, Insamlingsstiftelse www.foraldralosabarn.se
  90. Gambiagrupperna www.gambiagrupperna.org
  91. Geriatriska Fonden, stiftelse för medicinsk forskning www.geriatriskafonden.se
  92. Gideoniterna www.gideoniterna.se
  93. GIVEWATTS www.givewatts.org
  94. Global Action Sverige www.globalaction.com
  95. Gunnar, Arvid, Elisabeth Nilssons Cancerstift. för bekämp av c. www.cancerstiftelsen.se
  96. Hannas Hjälpverksamhet www.hannashjalpverksamhet.se
  97. Hela Människan www.helamanniskan.se
  98. Hjälp till Liv International www.htli.org
  99. Hjälpverksamheten Hjärta till Hjärta www.hearttoheart.se
  100. Hjärt- och Lungsjukas Riksförbund www.hjart-lung.se
  101. Hjärt-Lungfonden, Sv Nationalförening mot hjärt & lungsjukd. www.hjart-lungfonden.se
  102. Hjärtebarnsförbundet www.hjartebarn.org
  103. Hoppets Stjärna Insamlingsstiftelse www.hoppetsstjarna.se
  104. Hörselskadades Riksförbund www.hrf.se
  105. I Aid Africa www.iaidafrica.eu
  106. IBRA Radio Federation www.ibra.se
  107. Ideella Föreningen Situation Stockholm www.situationsthlm.se
  108. Ideella Föreningen Östpendeln www.ostpendeln.se
  109. Individuell Människohjälp, IM www.manniskohjalp.se
  110. Initiatives of Change - Sverige www.se.iofc.org/home
  111. Insamling Zambias Barn www.zambiasbarn.com
  112. Insamlingsföreningen Kinondo Support 0708-604709
  113. Insamlingsstiftelsen AAPKI Foundation www.aapki.se
  114. Insamlingsstiftelsen Akademiska Sjukhusets Barnfondenwww.akademiskasbarnfond.se
  115. Insamlingsstiftelsen Alois Alzheimer www.stiftelsenaloisalzheimer.se
  116. Insamlingsstiftelsen Alzheimerfonden www.alzheimerfonden.se
  117. Insamlingsstiftelsen Ankaret www.ankarstiftelsen.com
  118. Insamlingsstiftelsen BarnSamariten www.barnsamariten.se
  119. Insamlingsstiftelsen Bassestiftelsen www.bassestiftelsen.se
  120. Insamlingsstiftelsen Brandmännens Cancerfond www.ibcf.se
  121. Insamlingsstiftelsen Caminul Felix www.caminulfelix.se
  122. Insamlingsstiftelsen Cancer- och Allergifonden www.cancerochallergifonden.se
  123. Insamlingsstiftelsen Cancerforskningsfonden i Norrl. www.cancerforskningsfonden.se
  124. Insamlingsstiftelsen Diabetes Wellness Network Sverige www.diabeteswellness.se
  125. Insamlingsstiftelsen Drottning Silvias Barn- & Ungdomssjukhus www.barnsjukhuset.nu
  126. Insamlingsstiftelsen Ett bra liv www.ettbraliv.org
  127. Insamlingsstiftelsen European MS Foundation (EMSF) www.msfonden.se
  128. Insamlingsstiftelsen FN-Fonden www.fn.se
  129. Insamlingsstiftelsen Forskare mot Magsäckscancer www.magsackscancer.se
  130. Insamlingsstiftelsen för Abrigo Rainha Silvia www.abrigo.se
  131. Insamlingsstiftelsen för MS Forskning www.msforskningsfonden.se
  132. Insamlingsstiftelsen Gatubarn www.stiftelsengatubarn.se
  133. Insamlingsstiftelsen Good Foundation www.3hem.se
  134. Insamlingsstiftelsen Hjälp Margit Hjälpa www.hjalpmargithjalpa.org
  135. Insamlingsstiftelsen Hjärnfonden www.hjarnfonden.se
  136. Insamlingsstiftelsen Humanisthjälpen Humanist Aid Sweden www.humanisthjalpen.se
  137. Insamlingsstiftelsen Indian Children Birgitta Ekmans fond för b www.indianchildren.org
  138. Insamlingsstiftelsen Jämtlands läns Cancer och Omvårdn www.jamtlandscancerfond.se
  139. Insamlingsstiftelsen Kvinna till Kvinna www.kvinnatillkvinna.se
  140. Insamlingsstiftelsen Kvinnor och Hälsa 1.6 miljoner-kvinna www.kvinnorochhalsa.com
  141. Insamlingsstiftelsen Lille Hans www.lillehans.se
  142. Insamlingsstiftelsen Lions Cancerforskningsfond i Västra Sve www.lionscancerfond.se
  143. Insamlingsstiftelsen Lions Cancerforskningsfond vid Akademiska Sjukhus www.lcff.se
  144. Insamlingsstiftelsen Lions fond för medicinsk forskning inom Skåne www.lffs.se
  145. Insamlingsstiftelsen Make a Kid Smile www.makeakidsmile.net
  146. Insamlingsstiftelsen Mellannorrlands Hospice www.hospice.nu
  147. Insamlingsstiftelsen Mercy Ships Sweden www.mercyships.se
  148. Insamlingsstiftelsen Muskelfonden Forskningsfonden för Neur www.muskelfonden.com
  149. Insamlingsstiftelsen Ncuma Tandhälsa www.ncuma.se
  150. Insamlingsstiftelsen Njurfonden www.njurfonden.se
  151. Insamlingsstiftelsen Operation Smile Sverige II www.operationsmile.se
  152. Insamlingsstiftelsen Oxfam Sverige www.oxfam.se
  153. Insamlingsstiftelsen Perinatalmedicinska Forskningsfonden i Up www.fodelsefonden.se
  154. Insamlingsstiftelsen Polstjärna www.polstjarna.se
  155. Insamlingsstiftelsen Ren Idrott www.renidrott.se
  156. Insamlingsstiftelsen Rotary Hjälper www.rotaryhjalper.se
  157. Insamlingsstiftelsen School by School www.schoolbyschool.org
  158. Insamlingsstiftelsen Sightsavers International, Sverige www.sightsavers.se
  159. Insamlingsstiftelsen Stödfonden för hemlösa i Helsingborg hemlosashus.se
  160. Insamlingsstiftelsen Svensk Tandräddning www.tandraddning.nu
  161. Insamlingsstiftelsen Svenska Barnhjälpen www.svenskabarnhjalpen.se
  162. Insamlingsstiftelsen Sveriges Lions Hjälpfond www.lions.se
  163. Insamlingsstiftelsen SverigesBarn www.sverigesbarn.se
  164. Insamlingsstiftelsen Södra Lapplands Medicinska Forsk www.sodralapplandfonden.se
  165. Insamlingsstiftelsen The Chiparamba Foundation www.chiparamba.org
  166. Insamlingsstiftelsen till minne av Gustav Whitefield http://gustavwhitefield.com
  167. Insamlingsstiftelsen Vaggan www.vaggan.se
  168. Insamlingsstiftelsen Vi planterar träd - Vi-Skogen www.viskogen.se
  169. Insamlingsstiftelsen Världsinfektionsfonden www.vif.se
  170. Insamlingsstiftelsen WaterAid Sverige www.wateraid.se
  171. Insamlingsstiftelsen Willefonden www.willefonden.se
  172. Intacts Vänner www.intactsvanner.com
  173. International Aid Services www.ias-intl.org
  174. Internationella Stiftelsen Barnens Ark www.barnensark.se
  175. Islamic Relief www.islamic-relief.se
  176. Johan Janssons Stiftelse för tumörforskning och Cancerskadade www.jj-stiftelse.org
  177. Kafaalo Organization www.kafaalo.org
  178. Kalmar Stadsmission www.kalmarstadsmission.se
  179. Kampi Ya Moto:s Barn www.kampiyamotosbarn.se
  180. KFUK - KFUM Sverige www.kfuk-kfum.se
  181. KFUM Umeås insamlingsstiftelse Axelfonden www.axelfonden.se
  182. Kids Future www.kidsfuture.se
  183. Kristna Fredsrörelsen www.krf.se
  184. Latinamerikagrupperna www.latinamerikagrupperna.se
  185. Lepramissionen Sverige www.lepramissionen.org
  186. LHON Eye Society www.lhon.se
  187. Liberia Dujar Association - Sweden liberiadujar.org/se/
  188. RSK Riksföreningen Stoppa mäns våld mot Kvinnorrskriksforeningen.se
  189. -->
Träffar: 10442
Our website is protected by DMC Firewall!